Omladinski rad je baziran na potrebama mladih ljudi što znači da je veoma bitno da učimo jedni od drugih i sarađujemo, jer mi najbolje znamo šta je ono što našoj zajednici najviše treba. Nas šesnaest iz različitih zajednica smo okupljeni kao jedan tim koji treba da ispuni određeni zadatak. Pre samog početka obuke razmišljala sam kako će sve da izgleda, ko će sve biti prisutan, koliko ću znati ljudi iz grupe, da li ću se uklopiti i da li ću se snaći u predstojećim zadacima. Dodatan izazov je što nismo u mogućnosti da obuku prolazimo uživo na istom mestu uz potpuno drugačiji i poseban doživljaj u odnosu na način prilagođen trenutnoj situaciji zbog pandemije.

Na prvom sastanku sam uglavnom posmatrala prisutne i iščekivala naredne korake. Prepoznala sam Irmu, Stefana i Begu koji su deo mog tima u Omladinskom klubu Zvornik. Par minuta kasnije, kada je krenulo upoznavanje, primetila sam još neka manje poznata lica i odmah sam bila opuštenija. Neki od nas su se međusobno prepoznali što je svakako bila olakšavajuća okolnost. Počeli smo sa predstavljanjem, podelom nekih osnovnih informacija o nama, i svi smo bili radoznali kako će se situacija dalje odvijati. U toku narednih sastanaka, kad smo već “probili led” bilo je dosta lakše. Kako je vreme koje smo provodili zajedno tokom susreta prolazilo mogla sam da primetim ko mi prija, ko mi je sličan, dok mi neki ljudi iz grupe nisu ostavili poseban utisak ali opet nije postojalo ništa posebno što mi se kod njih ne sviđa. Trener uspeva da sadržaj koji je predviđen za obuku prenese na jako zanimljiv način i da nas kroz razne zadatke približi jedne drugima. Podstiče nas na stalnu aktivnost i jednako uključivanje unutar grupe. Daje nam motivaciju za rad što rezultira usvajanjem novog znanja i boljim upoznavanjem članova naše grupe međusobno. Kroz svaki zadatak uspevamo da pokažemo ko smo mi i kako razmišljamo a na taj način i učimo jedni od drugih. Svi smo kroz zadatke podelili neke intimne pojedinosti što je dovelo do jednog većeg stepena poverenja i bliskosti između nas.

Dakle, kada su u pitanju razvojni stadijumi grupe, naš tim se trenutno nalazi u fazi izvođenja. Do sada sam jako zadovoljna celokupnim načinom rada i kako se sve odvija. Nadam se da ćemo ovako i nastaviti i da kraj obuke neće značiti kraj našeg druženja u budućnosti.