O NAMA

PRONI Centar za omladinski razvoj je nevladina, neprofitna i nepolitička organizacija, osnovana s ciljem planiranja i sprovođenja edukacija u oblasti rada sa mladima. Naš cilj je razvijanje i promovisanje mira i aktivizma među aktivnim građanima.

PRONI je formiran u avgustu 1998. i djeluje na kako na nacionalnom, tako i na Evropskom nivou kroz partnerstva i umrežavanje s drugim omladinskim nevladinim organizacijama i mrežama mladih.

PRONI je osnivač najveće mreže omladinskih klubova u BiH – 42 kluba mladih i inicijator i suosnivač obnove jednog od najvećih omladinskih centara u BiH – Omladinskog centra Brčko distrikta BiH.

Proni

PRONI tim broji 16 stalno zaposlenih, 70 volontera i preko 2.500 registrovanih članova. U protekle 22 godine sarađivali smo sa više od 40.000 mladih. PRONI Centar za omladinski razvoj ima visokoobrazovano i motivisano osoblje, te volontere koji imaju iskustva u oblasti obučavanja za neformalno obrazovanje i sprovođenja omladinskih aktivnosti u BiH i regionu. Od 1998. godine do danas, PRONI Centar je educirao više od 600 omladinskih radnika.

Tokom 22 godine PRONI Centar realizovao je stotine omladinskih projekata u ukupnom iznosu od 4.000.000 EUR. To je postignuto uz podršku SID-a, USAID-a, IOM-a, UNDP-a, Ambasade Nizozemske u BiH, Ambasade SAD-a u Sarajevu, Vlade Brčko distrikta, opštine Bijeljina i drugih međunarodnih i lokalnih donatorskih institucija.

Omladinski klubovi

KLUBOVI

Omladinski klub je društveni i rekreacioni prostor namjenjen mladim ljudima, kao i aktivnostima koje se sprovode u klubu. Omladinski klub organizuje i podržava aktivnosti čiji je cilj fizički, društveni, emocionalni i kognitivni razvoj mladih, ali isto tako mladima omogućava da iskuse uspjeh, vođstvo, radost, prijateljstvo i priznanje njihovih talenata i sposobnosti. Omladinski klub svojim programom i politikom rada doprinosi pozitivnom vaspitno-obrazovnom uticaju kroz mogućnosti za učenje u najširem smislu, nudeći mladima mogućnost za kvalitetno provođenje slobodnog vremena.
  • Omladinski klubovi

ISTORIJA KLUBOVA

Omladinski klub Brčko je osnovan u februaru 2002 godine. U početku je bio smješten u prostorijama PRONI kancelarije na Burića Brdu. Od oktobra 2004. klub radi u prostorijama “Omladinskog centra Brčko”, koji se nalazi u krugu bivše kasarne. U Omladinskom klubu rade edukovani omladinski radnici, koji su certificirani od strane švedskog Univerziteta za komunikacije i socijalno obrazovanje iz Jongkopinga. Sve aktivnosti, odnosno radionice, izvode se na bazi socijalnog obrazovanja. Aktivnosti su podijeljene na sportsko-rekreativne, edukacijske i na rad u grupama.

Klub je otvoren s ciljem stvaranja mjesta na kom bi se mogli okupljati svi mladi ljudi bez obzira na njihovu spolnu, rasnu, etničku, religijsku ili bilo koju drugu pripadnost i gdje bi mogli raditi na svom ličnom i profesionalnom razvoju a samim tim i na razvoju cjelokupne lokalne zajednice. Posebnu pažnju posvetili smo podizanju svijesti naših članova o važnostima kako ljudskih parava uopšte, tako i prava žena i djece. kako bi ih na pravi način štitili, te da pomognu i drugima da ta prava ostvare.

U klubu vlada zdrava i prijatna atmosfera gdje se svaki član osječa dobrodošao. Ovo je omogućeno i pravilima kluba kojih se pridržavaju svi članovi. U prostorijama kluba nije dozvoljeno pušenje, alkohol, te korištenje droga ili bilo kojih drugih opijata ili dolaženje pod utjecajem istih. Članstvo u klubu je besplatno.

Omladinski klub Maoča počeo je s radom 2003. godine uz podršku MZ Maoča i broji 250 mladih ljudi koji su učestvovali na mnogobreojnim aktivnostima. U klubu su se organizovale i aktivnosti na temu socijalne edukacije, grupnog rada, sportske aktivnosti itd. Pored redovnih, organizovale su se i vanredne aktivnosti kao što su izleti, turniri, razmjene između klubova, a sve aktivnosti organizuju se u skladu s potrebama i idejama mladih ovog kluba.

Od 2007. godine Omladinski klub Maoča postaje dio Mreže klubova sa volonterima iz MZ koji redovno rade u klubu i organizuju aktivnosti za mlade uz podršku omladinskih radnika PRONI-a.

Omladinski klub u Potočarima otvoren je početkom juna 2003. godine i smješten je u prostorijama Mjesne zajednice. Od 2007. godine Omladinski klub Potočari postaje dio Mreže klubova sa volonterima iz MZ koji redovno rade u klubu i organizuju aktivnosti za mlade uz podršku omladinskih radnika PRONI-a.

Omladinski klub Bijela počeo je s radom početkom septembra/rujna 2004. godine i nalazi se u prostorijama MZ Bijela.

Od 2007. godine Omladinski klub Bijela postaje dio Mreže klubova sa volonterima iz MZ koji redovno rade u klubu i organizuju aktivnosti za mlade uz podršku omladinskih radnika PRONI-a.